Kovászos kenyér készítése lépésről lépésre - fotókkal, videókkal, időbeosztással.
- czibolyakatalin
- Jan 1, 2020
- 3 min read
Updated: Jan 4, 2020
Inkább tervezést, odafigyelést, mint sok munkát igényel a kovászos kenyér készítése.
Tételezzük fel, hogy szombat reggelre szeretnénk illatozó, ropogós héjú friss kenyeret. Akkor annak legkésőbb csütörtök este nekiállunk. Nem kell megijedni, nem mi fogunk másfél napot dolgozni, hanem a kovászban lévő baktériumok, mi csak időnként belenyúlunk a folyamatba.

1. lépés: kovászfrissítés (csütörtök este)
Ősztől tavaszig nyugodtan hagyhatjuk a konyhapulton éjszakára, késő este frissítünk, reggelre pont jó lesz. Javaslom, hogy már este készítsük oda kimérve az aktív kovászhoz valókat, hogy reggel már ne kelljen méricskélni, csak összekeverni.
2. lépés: aktív kovász készítése (péntek reggel)
Bekeverjük a kenyérhez szükséges aktív kovászt, letakarjuk, pulton hagyjuk, elmegyünk dolgozni.
3. lépés: autolizálás (péntek délután)
A kimért, átszitált lisztet elkeverjük a vízzel és legalább 30 percig (de akár 2 órán át is) állni hagyjuk. Ezalatt a víz elkezdi dolgoztatni a gabonában lévő sikért. Így egyszerűbb lesz bedagasztani, szebb lesz a kenyérszerkezet. Nem érdemes ezt a lépést kihagyni.
4. lépés: dagasztás (péntek délután)
Az autolizált liszthez hozzáadjuk az aktív kovászt, 5-10 perc alatt szép fényesre dagasztjuk. Egészen addig kell dagasztani, amíg a tésztánk a dagasztó edényünk faláról össze nem szedte az utolsó lisztszemet is. Fényes, egyenletes gombócot kell kapnunk.
5. lépés: érlelés, hajtogatás (péntek délután)
A bedagasztott tésztát vékonyan kiolajozott edénybe tesszük, letakarjuk. Szobahőmérsékleten érni/kelni hagyjuk, míg másfélszeresére nem nő. Ennek idejét nagyban befolyásolja a hőmérséklet, páratartalom, de legalább 3-4 órával kalkuláljunk.
Hajtogatás: Az első másfél órában kb 30 percenként meghajtogatjuk a tésztát. Bevizezzük vagy vékonyan beolajozzuk a kezünket. A tészta alá nyúlunk, óvatosan elkezdjük felfelé húzni, ameddig jön. Minden alkalommal egyre jobban ki fogjuk tudni húzni. Visszahajtjuk a gombócra, még három oldalán meghajtogatjuk ugyanígy. Fent, jobb oldalt, lent, bal oldalt.
Erre azért van szükség, mert így erősítjük a sikér szálakat. Ettől lesz erős, feszes a kenyér szerkezete, így fogja tudni megtartani a buborékokat a tésztában.
6. lépés: előformázás (péntek este)
A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítjuk. Érdemes rizslisztet használni. Egyrészt kevésbé ragad a tésztába, könnyebb vele dolgozni, másrészt a kovászunk már elkezdte lebontani a gabonafehérjét, ne adjunk neki újabb ennivalót. Így könnyebben emészthető lesz a kenyerünk.
Ha egyszerre több adagnyi kenyeret dagasztottunk be, most kiadagoljuk és egyesével felgömbölyítjük.
Gömbölyítés:
A tésztát egy oldalán kicsit meghúzzuk, majd középre behajtjuk. Így haladunk körbe, kihúz, behajt, kihúz, behajt. Ha körbeértünk megfordítjuk és elkezdjük gömbölyíteni. A bal kezünkkel előre toljuk a gombócot, a jobb kezünkkel félkörívben fentről lefelé kanyarítjuk, úgy, hogy a tenyerünket kissé a gombóc alá fordítjuk.
A célunk, hogy minél feszesebb külső réteget kapjon a kenyerünk.
7. lépés: pihentetés
A felgömbölyített tésztát letakarjuk és 20-30 percig pihenni hagyjuk. Ezalatt újra magukhoz térnek a megdolgoztatott sikérszálak.
8. lépés: formázás (péntek este)
Vékonyan belisztezzük a deszkát (itt is rizsliszt ajánlott) fejjel lefelé fordítjuk a magát kipihent tésztát.
Óvatosan, hogy megóvjuk a keletkezett buborékokat téglalapot formázunk.
Képzeletben vízszintesen 3 egyenlő részre osztjuk a tésztát. A felső harmadát lehajtjuk, széleit óvatosan, de határozottan lenyomkodjuk.
Megfordítjuk a tésztát, a szabadon maradt utolsó harmadot is lehatjuk, lenyomkodjuk a szélét, ezzel lezárjuk a tésztát.
180º-al elfordítjuk, a felső szélét picit széthúzzuk, majd középen összecsippentjük a két fülecskét.
A két nagyujjunkat a az összecsippentet rész alá tesszük, ezzel segítjük, hogy szoros maradjon a tészta, fentről haladva letekerjük és sütőpapírral bélelt kenyérsütő formába vagy bélelt, rizsliszttel megszórt szakajtóba tesszük.
Ha a sütőpapíros megoldást választjuk, akkor így tesszük a tésztát a formába, hogy az összezárt része alulra kerüljön.
Ha szakajtóban kelesztünk, abból a tésztát sütés előtt ki fogjuk borítani, tehát a teteje fog alulra kerülni. Ezért úgy tegyük bele a tésztát, hogy az összezárt része legyen felül.
Letakarjuk.
9. lépés: kelesztés (péntek éjszaka)
A letakart tésztát egy fél óráig a pulton hagyjuk, majd betesszük a hűtőszekrény leghidegebb (alsó) polcára.
10. lépés: bemetszés, sütés (szombat reggel)
Szombat reggel betesszük a sütőbe a formát, amiben sütni fogunk és azzal együtt bekapcsoljuk a sütőt 230ºC-ra (szimpla alul-felül sütés).
A kenyeret kivesszük a hűtőből, amíg felmelegszik a sütő a konyhapulton tartjuk.
Bemetszés:
Mielőtt a kenyeret a forró formába tesszük, éles késsel bevágjuk. Erre azért van szükség, hogy segítsük a tésztából távozó gőz útját, ami útközben emeli a kenyeret. Nagyon éles kést vagy pengét használjunk, a tésztához képest kb 45º - os szögben 2-3 mm mélyen vágjuk be a kenyeret. Ha bevágásokkal szeretnénk díszíteni, akkor kisebb, kevésbé mély vágásokkal tegyük.
Ha sütőpapíros formában kelesztettük, sütőpapírostól nagyon óvatosan átemeljük a kenyeret a forró sütőedénybe.
Ha szakajtóban kelesztettünk, sütőpapírra borítjuk a tésztát (és értelem szerűen ezt csak ekkor vágjuk be) és sütőpapírostól nagyon óvatosan átemeljük a forró sütőedénybe.
Lespricceljük vagy lekenjük vízzel, visszatesszük az edény fedelét és betoljuk a forró sütőbe.
230 ºC-on 20 percig sütjük fedő alatt, majd levesszük a fedőt, visszavesszük a hőfokot 180ºC-ra és további 25 percig sütjük.
Rácson hagyjuk kihűlni.
Comments