top of page

Gabonapelyhes kovászos kenyér

Updated: Sep 13, 2021

Azzal, hogy gabonapelyheket adunk a kovászos kenyerünk tésztájához, máris elértük, hogy változatosabban étkezzünk. Attól függően hogy milyen és mennyi pelyhet adunk hozzá, növeljük az értékes tápanyagbevitelt már egy szelet kenyérrel is. Igyekezzünk olyan keveréket használni, amiben minél több pehely van és ami ellenőrzött gazdaságból érkezik.



A pehelykeveréket, csak úgy, mint a szimpla zab esetében forrázni fogjuk, majd állni hagyjuk. Kásásítjuk. Ezzel elérjük, hogy a száraz gabonapelyhek ne a tésztánkból akarják elszívni a gondosan beledagasztott vizet. Puhább, foszlósabb is lesz így a tápanyaggazdagított kenyerünk.


Hozzávalók: ( 1 db. kb 500g - os kenyér)

  • 40 g gabonapehely keverék,

  • 40 - 60 g forró víz,

  • 210g BL 80 - as kenyérliszt,

  • 30 g teljes kiőrlésű búzaliszt,

  • 180 g víz,

  • 75 g aktív fehér kovász

  • 6 g só

  • 2-3 evőkanálnyi gabonapehely keverék

Elkészítés:

  1. A 40 g gabonapehely keveréket leforrázzuk 40g vízzel. Ránézünk, ha úgy érezzük, hogy tudna még inni, adunk hozzá még max 20g - ot. Elkeverjük, félretesszük hűlni.

  2. A liszteket átszitáljuk és elkeverjük a vízzel (ha dagasztógépet használunk, először a vizet mérjük az edénybe, arra szitáljuk a lisztet). Nem kell kidagasztani, csak alaposan elkeverni. Letakarjuk és félretesszük legalább 20 percre, de akár 2 órára is. Ahogy sikerül.

  3. A vizes liszthez hozzáadjuk az aktív kovászt és nagyon alaposan kidagasztjuk. Ha esetleg túl keménynek találjuk a tésztát, adjunk hozzá még kevés vizet. Vannak lisztek, amik kifejezetten szomjasak tudnak lenni.

  4. Amikor szépen összeállt, hozzáadjuk a kihűlt pehelykását és a sót, beledagasztjuk.

  5. Szép, fényes, rugalmas labdát kell kapnunk. Nagyon vékonyan kiolajozott edénybe tesszük és lefedjük. Érdemes átlátszó, egyenes falú edényt választani. Abban a legegyszerűbb követni a tészta növekedését.

  6. 30 - 40 percenként áthajtogatjuk.

  7. Szobahőmérsékleten tartjuk, amíg legalább 50%-al nem nő a térfogata. Ez 21 fokon kb 4-6 óra, melegebb konyhában kevesebb, hűvösebb konyhában döbbenetes módon: több.

  8. Rizslisztezett deszkán felgömbölyítjük, letakarjuk, 20 percig pihentetjük.

  9. Megformázzuk. Egy tálba szórjuk a 2-3 evőkanál pehelykeveréket, picit megnedvesítjük a megformázott kenyértészta felületét és megforgatjuk a pehelyben.

  10. Szögletes sütőformába tesszük úgy, hogy az a része legyen alul, ahol lezártuk a tésztát. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy elég tapadásmentes a formánk, tegyünk bele sütőpapírt. Én most csak az aljára tettem. Letakarjuk a formát. Ha van akkora fedeles dobozunk, amibe pont belefér a kenyérformánk, nagy mázlink van. Nekem nagy mázlim van és imádom, sokkal egyszerűbb tárolni, akár többet is egymásra tehetek. De a kenyér szempontjából teljesen mindegy, csak ne száradjon ki a teteje.

  11. Innen két opció van:

  12. szobahőmérsékleten hagyjuk kelni vagy

  13. hagyjuk szobahőmérsékleten egy fél órát, majd betesszük legalább egy éjszakára a hűtőbe és ott hagyjuk megkelni.


Sütés:

  1. A sütőt előmelegítjük 250ºC-ra (szimpla alul-felül sütés). Ha csak 230-at tud a sütőnk, hát akkor 230-ra.

  2. A megkelt kenyeret pengével bevágjuk. Ha úgy tetszik, végig hosszában, ha kedvünk úgy tartja, 3-4 helyen keresztben. Mindegy. Legyen bevágva, hogy távozhasson a gőz, menet közben emelve szép magasra a kenyeret.

  3. Ha van egy plussz kenyérsütő formánk, pont akkora, mint amiben sütni kezdünk, fordítsuk rá.

  4. 250 ºC-on 20 percig sütjük a ráfordított form alatt, majd levesszük a felső formát, visszavesszük a hőfokot 200ºC-ra és további 25 percig sütjük.

  5. Ha nincs másik kenyérformánk, akkor gőzöljük be a sütőt (sütő aljába, egy fém edénybe, tepsibe 2 dl forrában lévő vizet teszünk), amint betoltuk a formát, vegyük vissza a hőfokot 220ºC -ra. 20 perc után engedjük ki a gőzt, vegyük ki a gőzös edényt, vegyük vissza a hőfokot 200ºC-ra és további 25 percig sütjük.

  6. Még forrón vegyük ki a formából és rácson hagyjuk kihűlni.

Na de hogy kerül a szívecske a kenyér tetejére?


Nagyon egyszerû a trükk:

  1. Nem forgatjuk meg a kenyértésztát a pehelykeverékben, ahogyan fentebb javasoltam, ehelyett csak úgy, pucéran hagyjuk kelni a formában.

  2. Mikor megkelt és készen áll a sütésre, a tetejébe nagyon finoman, csak hogy a helyén maradjon, belenyomunk egy szív alakú kiszúróformát (ha nem vagyunk cukormázas, romantikus hangulatban, akkor bármilyen tetszőleges formát), a formán belül picit megnedvesítjük a kenyértésztát és megszórjuk a pehelykeverékkel.

  3. A szívecske körül lelisztezzük.

  4. Megválunk a kiszúró formától.

  5. A mintától távolabb, pl. alatta, felette és két oldalt vágjuk be a kenyeret.

  6. Mehet a sütőbe.



Comments


bottom of page