top of page

Granolás, kovászolt kenyér - a tápláló reggelik kulcsfugrája

Updated: Sep 13, 2021

Egy szelet kenyérben rengeteg tápanyag, íz. Ennél praktikusabb napindító finomságot keresve is nehéz találni. A klasszikus kovászos kenyér alapba beledolgozunk egy jó adag ropogós, gabonapelyhekkel, olajos magvakkal, aszalt gyümölcsökkel teli granolát. Verhetetlen kombó.

Vajjal, mézzel, a második nap után pirítósként, álom reggeli.



Hozzávalók: ( 1 db. kb 500g - os kenyérhez)


  • 200 g BL 80 - as kenyérliszt,

  • 30 g teljes kiőrlésű búzaliszt,

  • 170 g víz,

  • 75 g aktív fehér kovász

  • 6 g só

  • 50 g granola

  • 2-3 ek gabonapehely

Elkészítés:


  1. A liszteket átszitáljuk és elkeverjük a vízzel (ha dagasztógépet használunk, először a vizet mérjük az edénybe, arra szitáljuk a lisztet). Nem kell kidagasztani, csak alaposan elkeverni. Letakarjuk és félretesszük legalább 20 percre, de akár 2 órára is. Ahogy sikerül.

  2. A vizes liszthez hozzáadjuk az aktív kovászt és nagyon alaposan kidagasztjuk. Ha esetleg túl keménynek találjuk a tésztát, adjunk hozzá még kevés vizet. Vannak lisztek, amik kifejezetten szomjasak tudnak lenni.

  3. Amikor szépen összeállt, hozzáadjuk a granolát és a sót, beledagasztjuk.

  4. Szép, fényes, rugalmas labdát kell kapnunk. Nagyon vékonyan kiolajozott edénybe tesszük és lefedjük. Érdemes átlátszó, egyenes falú edényt választani. Abban a legegyszerűbb követni a tészta növekedését.

  5. 30 - 40 percenként áthajtogatjuk.

  6. Szobahőmérsékleten tartjuk, amíg legalább 50%-al nem nő a térfogata. Ez 21 fokon kb 4-6 óra, melegebb konyhában kevesebb, hűvösebb konyhában döbbenetes módon: több.

  7. Rizslisztezett deszkán felgömbölyítjük, letakarjuk, 20 percig pihentetjük.

  8. Megformázzuk. Egy tálba szórjuk a 2-3 evőkanál pehelykeveréket, picit megnedvesítjük a megformázott kenyértészta felületét és megforgatjuk a pehelyben.

  9. Sütőpapírral bélelt szögletes sütőformába tesszük úgy, hogy az a része legyen alul, ahol lezártuk a tésztát. Letakarjuk, hogy ne száradjon ki a felülete. (Ha van akkora fedeles dobozunk, amibe belefér a kenyérformánk és van helye a tésztának kelni a fedő alatt, tegyük abba.)

  10. Innen két opció van:

  11. szobahőmérsékleten hagyjuk kelni vagy

  12. hagyjuk szobahőmérsékleten egy fél órát, majd betesszük legalább egy éjszakára a hűtőbe és ott hagyjuk megkelni.



Sütés:


  1. A sütőt előmelegítjük 250ºC-ra (szimpla alul-felül sütés). Ha csak 230-at tud a sütőnk, hát akkor 230-ra.

  2. A megkelt kenyeret pengével bevágjuk. Ha úgy tetszik, végig hosszában, ha kedvünk úgy tartja, 3-4 helyen keresztben. Mindegy. Legyen bevágva, hogy távozhasson a gőz, menet közben emelve szép magasra a kenyeret.

  3. Fedeles sütési opciók:

    1. Ha van egy plussz kenyérsütő formánk, pont akkora, mint amiben sütni kezdünk, fordítsuk rá.

    2. Ha van fedeles jénaink, öntött vas lábasunk, kerámia sütőedenyünk, stb, tegyük azt a sütőbe, amikor bekapcsoljuk melegedni. A felforrósított edénybe emeljük át sütőpapírostól a bemetszett kenyeret, azonnal tegyük rá vissza a fedőt.

  4. 250 ºC-on 20 percig sütjük a fedő / ráfordított forma alatt, majd levesszük a fedőt / felső formát, visszavesszük a hőfokot 200ºC-ra és további 25 percig sütjük.

  5. Ha nincs másik kenyérformánk, akkor gőzöljük be a sütőt (sütő aljába, egy fém edénybe, tepsibe 2 dl forrában lévő vizet teszünk), amint betoltuk a formát, vegyük vissza a hőfokot 220ºC -ra. 20 perc után engedjük ki a gőzt, vegyük ki a gőzös edényt, vegyük vissza a hőfokot 200ºC-ra és további 25 percig sütjük.

  6. Még forrón vegyük ki a formából és rácson hagyjuk kihűlni.



Komentarze


bottom of page