top of page

Rozskovászos fehér kenyér - az egyszerű kenyerek királya

Updated: Sep 13, 2021

A maga egyszerűségével, maga a csoda.

Kezdő kovászoló koromban, na jó, ennél sokkal kezdőbb kovászoló koromban rozskovásszal sütöttem a kenyeret. Jó volt. Akkor még senkit nem ismertem, akivel tapasztalatot és kenyeret cserélhettem volna, így összehasonlítani se nagyon tudtam sem senkiével a kézműves pékségek kenyerein túl. De azzal meg nem hasonlítgatja magát egy mazsola. Tehát arról nyilatkozni, hogy mivel másabb a rozskovásszal készült fehér kenyér, mint a fehér kovásszal készült fehér kenyér, csak elméletben tudtam. Aztán leszoktam a rozskovászos fehér kenyér sütéséről. Annyi más kombinációt, receptet kellett kipróbálni, amik sora innen nézvést végtelen, hogy teljesen meg is feledkeztem a kezdeti kedvencemről.

Ámde most gondoltam egyet és visszatáncoltam az alapokhoz. Megérte.

Így, pár évvel később, hogy már saját kovászmúltamból való viszonyítási alapom is van, illetve az első "Maradj otthon!" óta már csak az nem süt kovászos kenyeret, akinek nincs kedve, van mivel hasonlítgatni.

Azt kell mondjam, hogy szerintem ez az egyszerű kenyerek királya. Tényleg semmi extra nincs benne, amire felkapnánk a fejünket vagy kikerekítenénk a szemünket. A kovászban lévő rozs, csak annyi plusszt ad hozzá, hogy egy zamatosabb fehér kenyeret kapjunk. Karakterében, állagában, jellegében ez még egy fehér kenyér marad. Szakmailag és vásárló tájékoztatásilag ezt már nem hívhatjuk fehér kenyérnek, hiszen van benne rozs. De csak akkor nem, ha szakmailag és vásárlótájékoztatásilag állunk az ügyhöz. Mert egyébként meg a saját konyhánkban azt sütünk, ami jól esik és úgy hívjuk, ahogy az jól esik. Tehát, ez egy király fehér kenyér.



Hozzávalók: ( 1 db kb 500 g - os kenyérhez)



Elkészítés:


  1. Autolizálunk: a lisztet átszitáljuk, hozzáöntjük a vizet és eldolgozzuk. Ha dagasztógépet használunk, először a vizet tesszük a dagasztócsészébe, arra szitáljuk rá a lisztet. Nem kell kidagasztanunk, csak annyira elkeverni, hogy mindenhol vizes legyen a liszt. Letakarjuk, min. 20 percre félretesszük.

  2. Az autolizált liszthez hozzáadjuk az aktív kovászt. Gépünk/karunk erejétől függően 5-10 perc alatt kidagasztjuk.

  3. Hozzáadjuk a sót, ezzel is dagasztjuk még 1-2 percig.

  4. Áttesszük egy vékonyan kiolajozott tálba, letakarjuk és minimum két óráig pihentetjük szobahőmérsékleten. Közben 30 percenként 3x meghajtogatjuk.

  5. Amint a tészta legalább a másfélszeresére nőtt (ez hőmérséklettől függően 2-6 óra is lehet), lisztezett deszkára borítjuk, felgömbölyítjük. Letakarjuk, 20 percig pihentetjük.

  6. Megformázzuk a kenyeret, sütőpapírral bélelt kelesztőedénybe tesszük. Letakarjuk.

  7. Szobahőmérsékleten duplájára kelesztjük vagy hagyjuk fél órát szobahőmérsékleten majd betesszük a hűtőbe legalább 8 órára.

Sütés:


  1. A sütőt a kenyérsütésre használt fedeles edénnyel (kerámia, öntöttvas, jénai) együtt előmelegítjük 250ºC-ra - ha csak 230ºC-ot bír a sütőnk, akkor annyira.

  2. A megkelt kenyeret sütőpapírostól kiemeljük a formából, bevágjuk, lekenjük vagy lespricceljük vízzel.

  3. A forró sütőedényt nagyon óvatosan kivesszük a sütőből, beletesszük sütőpapírostól a kenyeret, visszatesszük az edény tetejét, betoljuk a sütőbe.

  4. 20 percig fedő alatt sütjük 250ºC-on.

  5. Levesszük a fedőt, visszavesszük a hőfokot 180ºC-ra és további 25-30 percig sütjük.

  6. Ha kivettük a sütőből, kopogtassuk meg az alját. Ha kong, biztosan megsült.

  7. Tegyük rácsra, hűtsük ki.







Comments


bottom of page